Jak na mořské akvárium

Jak na mořské akvárium a čím jej nejlépe vybavit?

Chcete-li mít svůj akvarijní komplet dlouhodobě funkční, zajistěte kvalitní filtraci. Nejznámější jsou bahenní a berlínský styl, ale je i mnoho dalších. Na mořské akvárium o objemu nad 50 l je vhodný odpěňovač a UV lampa. K dezinfekci se často používá ozoniátor, ale pozor na redox potenciál (měří se sondou a neměl by překročit 350 ORP). Pro většinu živých obyvatel je nezbytné kvalitní proudění, lze jej nasimulovat jako vlnobití. Po napuštění vodou je třeba nechat akvárium minimálně několik dní bez osazení živočichy.

Pak nejprve osaďte živými kameny a opět nechte pár dní být, můžete začít s dávkováním bakterií. Postupně přidávejte korály a ryby. Nespěchejte!

V neposlední řadě se soustřeďte na osvětlení. Klientům zpravidla doporučujeme tři typy osvětlení, které se časovými spínači samy mění. Jedná se o ranní jemné světlo vycházejícího slunce, denní vydatné světlo, do kterého lze přidat modrou či červenou barvu podle obyvatel akvária (různé druhy mají rády tu kterou barvu), popřípadě speciální spektrum pro růst žádoucí červené vápenné řasy či růst korálů. Denní světlo přejde k večeru na osvětlení tlumenější. Zde může převládat modrá barva, která nechá vyniknout některým druhům korálů. Po půlnoci je vhodné dopřát osazenstvu akvária na nějaký čas noc. Často na noční světlo instalujeme led-diodové, velmi tlumené osvětlení (moonlight).

Chov žraloka

Dokážeme Vám zařídit akvárium se žralokem, je však velmi náročné na velikost i proudění, aby se žralok cítil alespoň trochu „dobře“. Věnujte mu menší klimatizovanou místnost o objemu min. 8tis. litrů a o teplotě max. 27 stupňů celsia. Jinak žralok bude velice trpět a jeho život se výrazně zkrátí.

Pro své dotazy využijte kontaktní formulář, anebo mail: info@moredoma.cz